Prep football photo: Middletno's Davis Roquet

Middleton's Davis Roquet drops back to pass, as Middleton takes on Sun Prairie in Big Eight Conference high school football at Cardinal Heights stadium on Friday, 8/25/17, in Sun Prairie, Wisconsin

Greg Dixon Photo

WISCONSIN FOOTBALL COACHES ASSOCIATION

2017 ACADEMIC ALL-STATE

Note: Only Class of 2018 students eligible. Minimum grade-point average of 3.75 required for individual honor; cumulative grade-point average of 3.33 for all Class of 2018 players required for team honors.

TEAMS

(Number of seniors in parentheses)

Amery (10) 3.68 grade-point average; Antigo (24) 3.346; Cedarburg (17) 3.43; Cochrane-Fountain City (6) 3.12; Eau Claire Regis (8) 3.708; Edgar (7) 3.744; Fond du Lac Winnebago Lutheran (8) 3.386; Hartland Lake Country Lutheran (9) 3.422; Kimberly (34) 3.39; La Crosse Aquinas (5) 3.515.

Lancaster (15) 3.342; Madison Edgewood (12) 3.61; Oconto (11) 4.012; Osceola (17) 3.48; Plymouth (15) 3.595; Rice Lake (19) 3.41; Royall (8) 3.45; Schofield D.C. Everest (29) 3.425; Somers Shoreland Lutheran (7) 3.34; Spencer/Marshfield Columbus (9) 3.52.

Stanley-Boyd (17) 3.48197; Stevens Point Pacelli (11) 3.672; Sturgeon Bay (14) 3.412; Turtle Lake (5) 3.52; University School of Milwaukee (9) 3.47; Waukesha West (27) 3.41.

INDIVIDUALS

Amery — James Baillargeon; Jenesis Gustafson; Mitchell Kastanek; Ryan McBrayer; Camden Smith; Duane Stine; Brett Swanson.

Antigo — Wade Farmer; Wade Farmer; Adam Schmidt; Adam Schmidt; Jack Shinners; Jack Shinners; Brennen Spencer; Brennen Spencer; Bradley Westen; Matt Winter; Matthew Winter.

Appleton Fox Valley Lutheran — Kyle Schmidt; Ben Uitenbroek.

Appleton North — Sheldon Achs; Brytton Goymerac; William Stewart; Zach Tesch; Jacob Tomassetti; Connor Woodke.

Arcadia — Damian Boberg; Korey Diaz; Curtis Weltzien; Greg Whalen; Chayse Wozney.

Athens — Brady Wagner.

Augusta — Nathaniel Severson.

Baldwin-Woodville — Joe Miller; Isaac Nilssen.

Bangor — Cade Amborn; Luke Reader.

Beaver Dam — Noah Cook; Angelique Dambruch.

Beaver Dam Wayland — Ethan Krein; Mike Zhang.

Belmont — Isaac Wiegel.

Beloit Turner — Phillip Brown; Brandon Malkow; Hunter Waldsmith.

Berlin — Andrew Fritz; Marik Reilly; Sam Rucks; Chris Werch.

Black River Falls — Ethan Anderson.

Bloomer — Hunter Hall.

Brookfield Central — Jack Boyle; Tommy Crivello; Zach Heckman; Max Meves; John Richter; Tyler Wallen; Alex Wille.

Brookfield East — Everett Cartier; Matthew Johnston; Mike LeClaire.

Burlington — Shauna Drew; Harrison George; Joe Tully.

Cedar Grove-Belgium — Bryce Morgan.

Cedarburg — Angelo Conlon; Charlie Gergans; Max Murray; Cooper O'Keefe; Andy Temmer.

Cochrane-Fountain City — Alec Wieczorek.

Colby — Samuel Krause; Nathan Meyer.

Columbus — Trey Hensler; Karson Klink; Sean Roche; Brett Schraufnagal; Ben Waldo; Connor Westlake.

Crivitz — Travis Kudick; Zachary Walters.

Cuba City — Ryan Hoppenjan; Benjamin Marti.

Cumberland — Colten Wilson.

Deerfield — Nicholas Vander Grinten.

Denmark — Ben Bosetski; Kendall VandenLangenberg.

Eagle River Northland Pines — Ethan King-Polich.

Eau Claire Regis — Ryan Ciresi; Laith Kidess; Nati Raehl; Andrew Root; Jacob Salonek.

Edgar — Colton Heil; Cole Literski; Caleb Mueller.

Eleva-Strum — Alfredo Aguilar.

Elk Mound — Andrew Benson; Dylan Black; Aric Jensen.

Evansville/Albany — Logan Katzenmeyer; Braden Updike.

Fennimore — Thomas Kenney; Trevor Neuroth; Adam Riley.

Fond du Lac — Jack Cole; Drew Jorgensen; Dalton Peters; Noah Wenger.

Fond du Lac St. Mary's Springs — Zach Austin; Dawson Sarauer.

Franklin — Jacob Baumgardt; Josh Narrai; Nathan Rivera; Brad Tobin.

Fond du Lac Winnebago Lutheran — Grant Manke; Erik Nygaard; Samuel Schmitz; Kurtis Schwartz.

Gale-Ettrick-Trempealeau — Benjamin Behan; Cole Johnson; Brett Lettner; Nathan Riehle.

Germantown — Mason Batchelor; Jonathan Dunlap; Nick Loberger; Joshua Schickert; Colten Thomas.

Gillett — Sam Davis; Alex Young.

Grafton — John Kluck.

Grantsburg — Kalvin Watt.

Green Bay Notre Dame — Jack Allen; Chris Kapic; Max Pallini; Andrew Wolfram.

Green Bay Preble — Brett DuChateau; Jordan Gaulke; Carson Lukas; Casey Roeser.

Green Bay Southwest — Cameran Crawford; Kaleb Keener.

Hales Corners Whitnall — Daniel Alexopoulos; Andrew Mallmann.

Hammond St. Croix Central — Alec Fischer; Alec Fischer; Collin Nelson; Collin Nelson.

Hartland Arrowhead — Zach Hastings.

Hartland Lake Country Lutheran — Ethan Adler; Peter Holtzen.

Hayward — Hunter Hessel; Logan Solheim.

Highland — T.J. Cool.

Hillsboro — James Anderson; Paul Andrew Griffin; Ashton Mislivecek.

Howards Grove — Eric Reinemann; Derek Stauss.

Iowa-Grant — Brady Peat.

Jackson Kettle Moraine Lutheran — Caleb Grulke; Blake Nelsen; Noah Steinbrenner.

Janesville Parker — Kyle Fuller; Max Kisting; Dawson Shultz.

Kaukauna — Morgan Swanson.

Kenosha Bradford — Andrew Lyons.

Kenosha Indian Trail — Evan Callow.

Kenosha St. Joseph — Cole Aschenbrener.

Kewaskum — Gabe Christenson; Tyler Degnitz; Logan Goettl; Cade Peterson.

Kimberly — Braden Barglind; Carter Eckes; Nathan Endries; Alexander Hammen; Owen Johnson; Joseph Lemancik; Jacob Machkovech; Aaron Stannard; Travis Thyes; Drew VanderMissen.

Kohler/Sheboygan Lutheran/Christian — Sean Farrell.

La Crosse Aquinas — Jack Horihan.

Laconia — Keegan Bruins; Zach Foth; Cormac Madigan.

Ladysmith — Jared Dieckman; Caleb Zahurones.

Lake Geneva Badger — Nick Aufmuth; Alex Evans; Adam Gallagher; Keegan Lafferty; Max Pflipsen.

Lake Holcombe/Cornell — Andrew Brosted; Brady Webster.

Lake Mills — Matthias Winters.

Lancaster — Theron Schindler; Evan Straka.

Little Chute — Connor Mara; Max Schommer.

Lodi — Canyon Bacon; Maxwell Barreau; Dominic Scola.

Loyal — Jordan Radue; Brody Scherer.

Luxemburg-Casco — Will Derenne; Gabe Frontuto.

Madison East — Sawyer Jones.

Madison Edgewood — Joe Beste; Kalevi Breckterfield; Henry Jacobs; Kurtis Thelen; Ryan Thom.

Madison La Follette — Andre Dyslin; Case McCutchin; Sam Schmitt; Anthony West.

Madison Memorial — Elliott Grays.

Manitowoc — Ryan Albright.

Manitowoc Roncalli — Seth Giesen; Kenny Jilek; Simeon Newton; Mitchell Schneider.

Maple Northwestern — Kade Bartelt.

Marathon — Preston Krautkramer.

Markesan — Austin Triggs.

Mauston — Dakota Barnier; Travis Johnson; Nicholas Kudick; Daniel Raabe.

Mayville — Nikolas Giese.

McFarland — Michael Marfori; Hunter Patchin.

Medford — Chett Grunwald; Kolten Hanson; Benjamin Lindgren; Brady Loertscher; Alec Shear.

Melrose-Mindoro — Elias Aasen.

Merrill — Tyler Baade; Noah Bolling; Kade Bonnell; Isaac Meyer; Brant Raleigh.

Middleton — Shane Bick; James Frusciante; Jake Hoskins; Colin Liegel; Cole Ragsdale; Davis Roquet; Aaron Wills.

Milton — Blake Fuchs.

Milwaukee King — Emmanuel Akpan; Ahokava Paea.

Milwaukee Marquette — Nicholas Daniels; Stephen Foley; Michael Kahler; Nicholas Ragonese; Daniel Strom.

Milwaukee Pius XI — Luc Les.

Minong Northwood/Solon Springs — Dane Banks; Derek Fouks; Ethan Skaggs.

Mondovi — Dustin Dzeikan; Jake West.

Mount Horeb/Barneveld — Tyler Crubaugh; Jack Frey; Brady Gassman; Scott Hall; Hunter Pretti.

Muskego — Austin Kaltenbrun; Sam Kurth; Tim Mashlan; Sam Scholz.

Necedah — Tyler Reichel; Miles Saylor; Kayden Yoss.

Neenah St. Mary — Grant Boyson; Christian Jack; Jacob Kundert.

New Holstein — Ben Andrew.

New London — Micah Backus; Reegan Franzmeier; Jack Noffke; Braedon Postel; Garrett Ruckdashel.

New Richmond — Evan Derrick.

Oconto — Evan Allan; Brody Gallagher; Jake Krueger; Carson Moe; Bryce O'Connor; Lucas Ruechel; Balin Welch.

Onalaska Luther — Zach Wendt.

Osceola — Brett Carlson; Haakon Carlson; Oliver Dressel; Jack Feldt; Reid Jones; Howard Miller; Colter White.

Osseo-Fairchild — Kaden Bowman.

Pecatonica/Argyle — Owen Thronson.

Pewaukee — Seth Bickett; David Young.

Phillips — Seth Gehrke.

Pittsville — Luke Denniston.

Plainfield Tri-County — Kenny Becher.

Plymouth — Korey Friederichs; Mason Guell; Cory Haupt; Brandon Keller; Josh Klister; Cade Knaus; Zach Kraus.

Port Washington — Graeme Biskobing; Lukas Burke; Dawson Deheck; Samuel Fritsch.

Poynette — Casey Chadwick; Trey Klink.

Prairie du Chien — Cory Check; Jacob Mallat.

Prescott — Westy Bartsch; Ty Sanford.

Reedsburg — Bryce Bierman; Matthew Kohlmeyer; Nathan Kruser; Mason McMillen.

Rice Lake — Billy Brown; Arik Johnson; John Kohler; Ethan Smith; Cole Stodola.

River Falls — Jackson Haskins; Kevin Karras.

River Ridge — Camron Mish; Will Bergman; Prestin Vanderheyden.

Riverdale — Dakota Fiebranz; Caleb Johnson.

Royall — Seth Brown; Josh Kolodzinski; Nick Murray; Zack Trepes.

Schofield D.C. Everest — Andrew Baranowski; Cade Gelhar; Barry Guss; Hayden Juneau; Steven Kraft; Alex Langseth; Kaleb Schuster.

Sheboygan Falls — Nick Bimmel; Bailey Fetterer; Zach Immel; Jared Petrie; Brandon Senglaub; Sawyer Teunissen.

Somers Shoreland Lutheran — Jared Landreman; Michael Meinke; Leland Weingart.

Spencer/Marshfield Columbus — Lukas Ellefson; Nick Hutchison; Brennen Post.

Spring Valley — Craigen Anderson.

St. Francis — Spencer Johnsrud.

Stanley-Boyd — Bryce France; Brandon Herrick; Collin Meyer; Luke Spaeth; Ben Turner; Kyler Walters.

Stevens Point Pacelli — A.J. Firminhac; Hayden Jurgella; Alex Larson; Garrett Parks; Isaac Pisarski.

Stratford — Andrew Bargender; Jordan Becker; A.J. Schoenfuss.

Sturgeon Bay — Andrew Burkart; Nathan LeRoy; Jared Van Bramer.

Sun Prairie — Austin Draws; Marty Strey; Caden White.

Superior — Willy Flynn; Willy Flynn; Willy Flynn; Gunnar Gronski; Gunnar Gronski; Gunnar Gronski; Donald Martin.

Tomahawk — William Russell.

Turtle Lake — Jonah Kahl; Carson Schneider.

Unity — Daniel Ebensperger; Cody Ince.

University School of Milwaukee — Andrew Heffernan; Will Kennedy.

Verona — Jack Lilly; Aaron Young.

Wales Kettle Moraine — Eli Antczak; Brandon Ausprung; Jacob Brevard; Nick Chavez; Trevor Fulton; Jordan Helwig; Max Herro; Ryan Page; Josh Pugel; Zach Skrove; Zach Skrove.

Walworth Big Foot — Jack Heidenreich.

Waukesha West — Neil Bartelt; Milo Bonell; Ben Cameron; Mason Ellsworth; Peter MacCudden; Matthew MacIntyre; Samuel Morris; Bryce Texeira; Brady Walczak; Jordan Xiong.

Waunakee — Logan Beier; Nate Carter; Spencer Nellis; Kyle Pahnke; Nolan Thole.

Wausau East — Caleb Moses; Nathan Rodman.

Wautoma — Cade Peterson.

Wauzeka-Steuben/Seneca — Noah Allan; Nick Lund.

West Salem — Lukas Kelsey.

Whitefish Bay — Alex Anthony; Case Fleck; Jacob Hawig.

Wisconsin Lutheran — Adler Peterson; Brennen Rice; Lucas Roecker.

Wisconsin Rapids — Drake Biolo; Nathan Hepp; Jacob Mancl; Zach Wendt.

Wisconsin Rapids Assumption — Joe Grundhoffer; Ben Veverka.

Wrightstown — Jacob Klister; Joshua Verhagen.

0
0
0
0
1

Wisconsin State Journal prep sports editor Art Kabelowsky has traversed the state to cover sports while working for daily papers in Fort Atkinson, Racine, La Crosse, Milwaukee and Baraboo.