WISCONSIN INTERSCHOLASTIC SWIM COACHES ASSOCIATION

TEAM STATE RANKINGS

(Through Sunday, Nov. 5, 2017)

Note: Team rankings are based on scoring teams’ top performances as if they all took place in a single meet, arriving at team point totals.

DIVISION 1

Rank, school; Pts.; LW

1, Middleton; 633; 1

2, Hartland Arrowhead; 581; 3

3, Cedarburg; 477; 2

4, Verona/Mount Horeb; 323; 4

5, West Bend East/West; 306; 10

6, Waukesha South/Mukwonago; 278; 7

7, Madison Memorial; 276; 7

8, Stevens Point; 274; 6

9, Bay Port; 248; 8

10, Mequon Homestead; 245; 9

DIVISION 2

Rank, school; Pts.; LW

1, Madison Edgewood; 547; 1

2, New Berlin Eisenhower; 448; 2

3, Tomahawk; 376; 4

4, Whitefish Bay; 373; 3

5, DeForest; 371; 5

6, McFarland; 368; 6

7, Hales Corners Whitnall; 351; 8

8, Baraboo; 317; 7

9, Ashwaubenon; 225; 9

10, Fort Atkinson; 223; 10


INDIVIDUAL STATE RANKINGS

(Note: No. 1 overall and area performers, and any other area top-five performers, are listed)

DIVISION 1

50-yard freestyle: 1, Grace Bennin, jr., Verona/Mount Horeb, :23.64; 3, Sophie Fiske, fr., Sun Prairie, :24.00; 5, Gabriela Pierobon Mays, so., Middleton, :24.07.

100 freestyle: 1, Cassie Stegner, so., Menomonee Falls/Sussex Hamilton, :52.49; 6, Cora Mack, jr., Middleton, :53.26.

200 freestyle: 1, Cassie Stegner, so., Menomonee Falls/Sussex Hamilton, 1:52.46; 6, Sophie Fiske, fr., Sun Prairie, :52.85.

500 free: 1, Alyssa Graves, so., Hartland Arrowhead, 5:03.77; 3, Sophie Henshue, sr., Verona/Mount Horeb, 5:06.94; 4, Hannah Aegerter, jr., Middleton, 5:08.80.

100 backstroke: 1, Katrina Marty, jr., Madison West, :56.98; 2, Gabriela Pierobon Mays, so., Middleton, :57.20.

100 breaststroke: 1, Grace Bennin, jr., Verona/Mount Horeb, 1:04.60; 3, Ally Silvestri, fr., Middleton, 1:06.34; 4, Alex Anagnostopoulos, so., Middleton, 1:06.35.

100 butterfly: 1, Gabriela Pierobon Mays, so., Middleton, :57.13.

200 individual medley: 1, Lillie Hosack, sr., Cedarburg, 2:04.92; 2, Grace Bennin, jr., Verona/Mount Horeb, 2:06.44.

200 medley relay: 1, Middleton, 1:47.14.

200 freestyle relay: 1, Middleton, 1:37.55; 3, Verona/Mount Horeb, 1:38.76; 4, Sun Prairie, 1:38.89.

400 freestyle relay: 1, Middleton, 3:31.93; 4, Sun Prairie, 3:34.54.

Diving: 1, Adriana Avila, sr., Cedarburg, 542.40 points; 5, Maggie Nunn, sr., Verona/Mount Horeb, 454.80.

DIVISION 2

50 freestyle: 1, Alex Moderski, jr., McFarland, :23.30; 2, Maeve O’Driscoll, so., Madison Edgewood, :24.37; 4, Kaitlyn Barth, so., Madison Edgewood, :24.81; 5, Camryn Hargraves, DeForest, :25.12.

100 freestyle: 1, Alex Moderski, jr., McFarland, :51.88; 2, Kelly Rodriguez, sr., Madison Edgewood, :52.58; 4, Issy Petersen, jr., Madison Edgewood, :54.00; 5, Kaitlyn Barth, so., Madison Edgewood, :54.03.

200 freestyle: 1, Kelly Rodriguez, sr., Madison Edgewood, 1:53.71; 4, Dee Dee Walker, so., Madison Edgewood, 1:58.11.

500 freestyle: 1, Kelly Rodriguez, sr., Madison Edgewood, 5:04.69; 4, Dee Dee Walker, so., Madison Edgewood, 5:17.35.

100 backstroke: 1, Brooke Miles, sr., Hales Corners Whitnall, :58.71; 3, Mekenzie Hammer, fr., Monroe/New Glarus, 1:00.06; 4, Kaitlin Barth, jr., Madison Edgewood, 1:00.11; 5, Jenna Silvestri, so., Madison Edgewood, 1:01.22.

100 breaststroke: 1, Jenna Silvestri, so., Madison Edgewood, 1:07.10; 2, Taylor Bradley, jr., Baraboo, 1:09.47.

100 butterfly: 1, Kate Hayes, jr., Brown Deer/University School of Milwaukee, :57.69; 4, Kirby Tock, jr., Baraboo, :59.06; 5, Kaitlyn Barth, Madison Edgewood, :59.13.

200 individual medley: 1, Jenna Silvestri, sr., Madison Edgewood, 2:08.70; 4, Haley Willis, so., DeForest, 2:14.82.

200 medley relay: 1, Madison Edgewood, 1:48.81; 3, McFarland, 1:50.59; 4, Baraboo, 1:52.92; 5, DeForest, 1:53.98.

200 freestyle relay: 1, Madison Edgewood, 1:38.29; 3, Jefferson/Cambridge, 1:42.60; 4, McFarland, 1:42.66; 5, Baraboo, 1:43.23.

400 freestyle relay: 1, Madison Edgewood, 3:37.09; 2, McFarland, 3:40.35; 4, DeForest, 3:44.86.

Diving: 1, Dailey Albino, sr., New Berlin West, 436.25; 2, Nikki Benedict, sr., Monona Grove, 412.90.

 

Outbrain