WIAC football: UW-Whitewater rallies late to knock off UW-Platteville

UW-Platteville senior wide receiver Dan Arnold reaches for a pass from quarterback Tom Kelly while UW-Whitewater senior defensive back Vince Mason provides pursuit Saturday in Platteville. Whitewater rallied late for a 30-24 victory.

UW-Platteville Athletics

University of Wisconsin-Platteville’s Dan Arnold and UW-Whitewater’s Brandon Tamsett were named the Offensive and Defensive Players of the Year, respectively, while UW-Platteville’s Quinn Buschbacher and UW-Stout’s Drew Pearson were selected Special Teams Co-Players of the Year to lead the individuals selected to the 2016 All-Wisconsin Intercollegiate Athletic Conference (WIAC) Football Team by the league coaches.

In addition, UW-Whitewater head coach Kevin Bullis was chosen the George Chryst Coach of the Year.

Arnold claimed first-team recognition for the second straight year and leads the conference with 1,108 receiving yards and 15 receiving touchdowns, while ranking second with 90 points scored and fourth with 1,173 all-purpose yards. He has produced at least 100 receiving yards in six games, including a season-high 213 yards against UW-Eau Claire on Nov. 5. Arnold has recorded a pair of touchdown catches in seven contests.

Tamsett collected first-team honors for the second consecutive season. He is fourth in the WIAC with 10.5 tackles for loss and eighth with 4.5 quarterback sacks to lead a defensive unit that tops the league with 83.8 rushing yards per game. Tamsett has added 22 solo tackles, 14 assisted tackles and one forced fumble on the year.

Buschbacher leads the conference with 31.3 yards per kick return and is third with 1,266 all-purpose yards. He had a season-high 120 kick return yards against UW-Stevens Point on Oct. 8 and season-best 60-yard return against UW-Stout on Oct. 29.

Pearson tops the league with 16 field goals made, while ranking fourth with 75 points scored. He successfully converted all 27 of his extra-point attempts and booted a season-long 52 yard field goal against Mayville State University (N.D.) on Sept. 17. Pearson also made a 51-yard field goal against UW-Oshkosh on Oct. 1. The 51- and 52-yard field goals are the longest in WIAC this year.

Repeat selections on the first team from a season ago included: UW-Oshkosh’s Reese Dziedzic, Johnny Eagan, Dylan Hecker and Branden Lloyd; UW-Platteville’s Brett Jerdee; UW-Stout’s Kane’ala Atchison-Keolanui; and UW-Whitewater’s Marcus Hudson and Tony Koepnick. UW-Oshkosh’s CJ Blackburn was a first team choice in 2014, while UW-River Falls’ Robbie Flom collected first team recognition in 2012.

Bullis captured the coaching honor after leading the Warhawks to a 10-0 regular-season record and the 35th WIAC championship in program history. UW-Whitewater also secured a spot in the NCAA Division III championship for the 14th time.

An All-Sportsmanship Team was chosen for individuals that displayed exemplary sportsmanship throughout the season. It included one member from each school.

2016 All-WIAC Football Team

First Team Offense

Name, School, Year, Position, Hometown (High School)

Brent Campbell, Whitewater, sr., TE, Rockford, Ill. (Winnebago)

Kane’ala Atchison-Keolanui, Stout, sr., OL, Lodi

Vincent Basile, Oshkosh, sr., OL, Racine (Union Grove)

Brett Jerdee, Platteville, sr., OL, Mount Horeb

Tony Koepnick, Whitewater, sr., OL, Sussex (Hamilton)

Nate Trewyn, Whitewater, so., C, Janesville (Milton)

Tom Kelly, Platteville, sr., QB, Chicago, Ill. (Guerin College Prep)

Dylan Hecker, Oshkosh, jr., RB, Winneconne

Drew Patterson, Whitewater, so., RB, Sussex (Hamilton)

Dan Arnold, Platteville, sr., WR, Fargo, N.D. (Shanley)

Marcus Hudson, Whitewater, jr., WR, Delavan (Delavan-Darien)

Joel Oxton, La Crosse, sr., WR, Lakeville, Minn. (North)

CJ Blackburn, Oshkosh, sr., APB, Waukesha (North)

First Team Defense

John Flood, Whitewater, sr., DL, Spring Grove, Ill. (Richmond-Burton)

Nick Jacobsen, River Falls, jr., DL, Prescott

Brandon Tamsett, Whitewater, sr., DL, Waterford (Waterford Union)

Austin Young, Platteville, sr., DL, Shannon, Ill. (Eastland)

Reese Dziedzic, Oshkosh, sr., LB, Crystal Lake, Ill. (South)

Albert Itula, River Falls, sr., LB, Tomah (Carson)

John Kontowicz, Stevens Point, sr., LB, Menomonee Falls

Branden Lloyd, Oshkosh, sr., LB, Mukwonago

Marty McGrail, Platteville, jr., LB, Plainfield, Ill. (North)

Matt Seitz, Whitewater, jr., LB, Hartland (Arrowhead)

Cameron Brown, Oshkosh, sr., DB, Milwaukee (Riverside)

Johnny Eagan, Oshkosh, sr., DB, Wautoma

Tyler Ledbeter, River Falls, sr., DB, Somerset

Vince Mason, Whitewater, sr., DB, Green Bay (Southwest)

First Team Special Teams

Drew Pearson, Stout, so., PK, Wausau (West)

Clark Riedel, Stout, jr., P, Waukesha (West)

Robbie Flom, River Falls, sr., RS, Somerset

Dom Todarello, Oshkosh, so., STP, Hartland (Arrowhead)

Second Team Offense

Cody Moon, Oshkosh, so., TE, Eldorado (Laconia)

Austin Haase, Oshkosh, sr., OL, Sussex (Hartland Arrowhead)

Austin Jones, Whitewater, sr., OL, Madison (Memorial)

Nate Newberry, La Crosse, sr., OL, Kenosha (Tremper)

Adam Prince, Stevens Point, sr., OL, Elkhorn

Reggie Larson, River Falls, sr., C, Somerset

Tarek Yaeggi, La Crosse, jr., QB, Watertown

Devon Linzenmeyer, Oshkosh, sr., RB, Fredonia (Ozaukee)

Sean Studer, Platteville, so., RB, Manhattan, Ill. (Lincoln Way Central)

Quinn Buschbacher, Platteville, sr., WR, Sugar Grove, Ill. (Kaneland)

Matt Knapp, Eau Claire, sr., WR, Eau Claire (Memorial)

Jared Pankow, Stevens Point, sr., WR, Mosinee (D.C. Everest)

Rance Ashley, River Falls, sr., APB, North Branch, Minn.

Second Team Defense

Sam Phillips, La Crosse, so., DL, Oconomowoc

Marcus Senn, Oshkosh, sr., DL, Wisconsin Rapids (Lincoln)

Adam Wachowiak, Stevens Point, sr., DL, Stevens Point (SPASH)

Justin Watson, Oshkosh, sr., DL, Wrightstown

Chandler Crary, Platteville, jr., LB, St. Charles, Ill. (Burlington Central)

Paul Foster, Whitewater, sr., LB, Janesville (Craig)

Robbie Flom, River Falls, sr., DB, Somerset

Kyle Narges, River Falls, jr., DB, Cumberland

AJ Plewa, Oshkosh, so., DB, South Milwaukee

Ryan Weber, La Crosse, jr., DB, Holmen

Second Team Special Teams

Eli Wettstein, Oshkosh, so., PK, De Pere

Turner Geisthardt, Oshkosh, so., P, Omro (Oshkosh North)

Matt Knapp, Eau Claire, sr., RS, Eau Claire (Memorial)

Paul Swartz, Stevens Point, sr., STP, Burlington (Wilmot)

Honorable Mention Offense

Tyler Powers, Oshkosh, so., OL, Greenville (Hortonville)

Logan Stoa, Stout, sr., OL, Hawley, Minn.

Ryan Gaul, Platteville, jr., C, Aurora, Ill. (Oswego East)

JT DenHartog, Eau Claire, so., QB, Hopkins, Minn.

Brett Kasper, Oshkosh, jr., QB, Two Rivers

Cole Wilber, Whitewater, so., QB, Dana Point, Calif. (Dana Hills)

Michael Diggins, River Falls, jr., RB, Andover, Minn. (Centennial)

Nick Holcomb, La Crosse, jr., WR, Germantown

Trenton Monson, River Falls, so., WR, Big Lake, Minn.

Pat Sheehan, Platteville, sr., WR, Floosmoor, Ill. (Homewood)

Dom Todarello, Oshkosh, so., WR, Hartland (Arrowhead)

Sam Zwieg, La Crosse, sr., WR, Watertown

Quinn Buschbacher, Platteville, sr., APB, Sugar Grove, Ill. (Kaneland)

Tony Gumina, Whitewater, jr., APB, Sussex (Hamilton)

Honorable Mention Defense

Dakin Coons, La Crosse, so., DL, Verona

Colin Griffin, Platteville, jr., DL, Geneva, Ill.

Kyle Hunter, River Falls, sr., DL, Luck

Nick Kilianek, Platteville, jr., DL, Villa Park, Ill. (Willowbrook)

Tim Regan, Whitewater, sr., DL, Algonquin, Ill. (HD Jacobs)

Levi Singler, Stevens Point, jr., DL, Shiocton

Brad Birkhauser, Stevens Point, sr., LB, Wisconsin Rapids (Assumption)

Steve Forner, Oshkosh, sr., LB, Crystal Lake, Ill. (South)

Peter Krien, La Crosse, sr., LB, Lake Geneva (Badger)

Noah Risch, La Crosse, jr., LB, Holmen

Tony Blair, Stout, jr., DB, Chippewa Falls

Colin Buck, Whitewater, sr., DB, Greendale (Franklin)

Bo Casper, Eau Claire, sr., DB, Freedom

Juleyan Givens, Stevens Point, so., DB, Bolingbrook, Ill. (Plainfield East)

AJ Harris, Stevens Point, jr., DB, St. Petersburg, Fla.

Brandon Johnson, Platteville, sr., DB, Thor, Iowa (Eagle Grove)

Patrick Swanson, Platteville, sr., DB, Mokena, Ill. (Marian Catholic)

Honorable Mention Special Teams

Connor Foley, Platteville, so., P, Cedar Rapids, Iowa (Xavier)

Quinn Buschbacher, Platteville, sr., RS, Sugar Grove, Ill. (Kaneland)

Dillon Villhauer, Platteville, sr., STP, Oxford, Iowa (Clear Creek Amana)

All-Sportsmanship Team

Joe Hakeem, Stout, sr., LB, Woodbury, Minn.

LeRocman Hall, Oshkosh, sr., WR, Milwaukee (King)

Ellis Johnson, La Crosse, sr., C, River Falls

Justin Johnson, Platteville, sr., DB, Menomonee Falls

David Menk, Eau Claire, sr., OL, Manitowoc (Lutheran)

Chris Nelson, Whitewater, sr., QB, Twin Lakes (Wilmot Union)

Logan Taylor, Stevens Point, sr., WR, Wausau (East)

Evan Verhota, River Falls, so., TE, La Crosse (Logan)

Offensive Player of the Year: Dan Arnold, Platteville

Defensive Player of the Year: Brandon Tamsett, Whitewater

Special Teams Co-Players of the Year: Quinn Buschbacher, Platteville, and Drew Pearson, Stout

George Chryst Coach of the Year: Kevin Bullis, Whitewater

Max Sparger Co-Scholar-Athletes: Kyle Larson, Stevens Point, and Branden Lloyd, Oshkosh

Angry
0
Sad
0
Funny
0
Wow
0
Love
0