benin photo 11-10

Verona Area/Mount Horeb's Grace Bennin reacts after taking first place in the 100 yard breaststroke with a time of 1:02.13 during last year's WIAA Division 1 girls state meet at the UW Natatorium.

AMBER ARNOLD, STATE JOURNAL ARCHIVES

WISCONSIN INTERSCHOLASTIC SWIM COACHES ASSOCIATION

TEAM STATE RANKINGS

(Through Sunday, Oct. 15, 2017)

Note: Team rankings are based on scoring teams’ top performances as if they all took place in a single meet, arriving at team point totals.

DIVISION 1

Rank, school; Pts.; LW

1, Middleton; 612; 1

2, Cedarburg; 485; 2

3, Hartland Arrowhead;429;3

4, Verona/Mount Horeb; 367; 4

5, Madison Memorial; 315; 5

6, Stevens Point; 281; 6

7, Mequon Homestead; 258; 7

8, Neenah; 258; 8

9, Waukesha South/Mukwnoago;257;9

10, Bay Port; 253; 10

DIVISION 2

Rank, school; Pts.; LW

1, Madison Edgewood; 564; 1

2, Whitefish Bay; 459; 2

3, DeForest; 455; 3

4, New Berlin Eisenhower; 434; 6

5, Baraboo; 437; 4

6, Tomahawk;426;5

7, McFarland; 320; 7

8, Ashwaubenon; 302; 8

9, Fort Atkinson; 265; 9

10, Jefferson/Cambridge; 228; 11


INDIVIDUAL STATE RANKINGS

(Note: No. 1 overall and area performers, and any other area top-five performers are listed)

DIVISION 1

50-yard freestyle: 1, Lillie Hosack, sr., Cedarburg, :23.68; 2, Grace Bennin, jr., Verona/Mount Horeb, :23.75; 4, Gabriela Pierobon Mays, Middleton, :24.07; 5, Olivia Bloomer, sr., Madison Memorial, :24.26.

100 freestyle: 1, Cassie Stegner, so., Menomonee Falls/Sussex Hamilton, :52.49; 6, Cora Mack, jr., Middleton, :53.26.

200 freestyle: 1, Cassie Stegner, so., Menomonee Falls/Sussex Hamilton, 1:52.46; 3, Hannah Aegerter, jr., Middleton, 1:55.20.

500 free: 1, Sophie Henshue, sr., Verona/Mount Horeb, 5:06.94; 2, Hannah Aegerter, jr., Middleton, 5:08.80.

100 backstroke: 1, Gabriela Pierobon Mays, so., Middleton, :57.26; 3, Katrina Marty, jr., Madison West, :57.34.

100 breaststroke: 1, Grace Bennin, jr., Verona/Mount Horeb, 1:04.60; 2, Ally Silvestri, fr., Middleton, 1:06.72; 5, Alex Anagnostopoulos, so., Middleton, 1:07.24.

100 butterfly: 1, Emma Lasecki, jr., Bay Port, :57.15; 5, Gabriela Pierobon Mays, so., Middleton, :58.17.

200 individual medley: 1, Lillie Hosack, sr., Cedarburg, 2:05.77; 2, Grace Bennin, jr., Verona/Mount Horeb, 2:06.44.

200 medley relay: 1, Middleton, 1:47.14; 3, Verona/Mount Horeb, 1:49.51; 4, Madison Memorial, 1:50.22.

200 freestyle relay: 1, Middleton, 1:37.66; 2, Verona/Mount Horeb, 1:38.76; 3, Sun Prairie, 1:39.22.

400 freestyle relay: 1, Cedarburg, 3:32.40; 2, Middleton, 3:32.92; 4, Sun Prairie, 3:37.03; 5, Madison Memorial, 3:37.55.

Diving: 1, McKenzie Sanchez, jr., Racine Case, 501.3 points; 5, Maggie Nunn, sr., Verona/Mount Horeb, 454.80.

DIVISION 2

50 freestyle: 1, Alex Moderski, jr., McFarland, :23.69; 2, Maeve O’Driscoll, so., Madison Edgewood, :24.37; 3, Kaitlyn Barth, so., Madison Edgewood, :24.81; 4, Kelly Rodriguez, sr., Madison Edgewood, :25.13.

100 freestyle: 1, Kelly Rodriguez, sr., Madison Edgewood, :52.58; 2, Alex Moderski, jr., McFarland, :53.25; 4, Issy Petersen, jr., Madison Edgewood, :54.00; 5, Kaitlyn Barth, so., Madison Edgewood, :54.03.

200 freestyle: 1, Kelly Rodriguez, sr., Madison Edgewood, 1:53.71; 4, Dee Dee Walker, so., Madison Edgewood, 1:58.11.

500 freestyle: 1, Kelly Rodriguez, sr., Madison Edgewood, 5:04.69; 2, Dee Dee Walker, so., Madison Edgewood, 5:17.35; 3, Anna Pilecky, sr., DeForest, 5:20.61; 5, Mariah Marowsky, jr., Fort Atkinson, 5:21.61.

100 backstroke: 1, Maddie Guman, so., New Berlin Eisenhower, :59.54; 2, McKenzie Hammer, jr., Monroe/New Glarus, 1:00.06; 3, Kaitlin Barth, jr., Madison Edgewood, 1:00.11; 4, Jenna Silvestri, so., Madison Edgewood, 1:01.22; 5, Haley Willis, so., DeForest, 1:01.63.

100 breaststroke: 1, Jenna Silvestri, so., Madison Edgewood, 1:07.10; 2, Taylor Bradley, jr., Baraboo, 1:09.70; 4, Ella Weaver, so., McFarland, 1:10.22; 5, Marnie Martin, jr., DeForest, 1:11.46.

100 butterfly: 1, Bella Passamani, sr., New Berlin Eisenhower, :58.97; 2, Kirby Tock, jr., Baraboo, :59.06; 3, Mikayla Pennewell, fr., Fort Atkinson, 1:00.95; 4, Amber Taugher, sr., DeForest, 1:01.68; 5, Mallory Todd, so., Madison Edgewood, 1:01.82.

200 individual medley: 1, Jenna Silvestri, sr., Madison Edgewood, 2:08.70; 3, Haley Willis, so., DeForest, 2:14.82; 5, Mikayla Pennewell, fr., Fort Atkinson, 2:17.78.

200 medley relay: 1, Madison Edgewood, 1:48.81; 3, DeForest, 1:53.98; 4, Baraboo, 1:54.37.

200 freestyle relay: 1, Madison Edgewood, 1:38.29; 3, McFarland, 1:42.66; 4, Baraboo, 1:43.23; 5, Jefferson/Cambridge, 1:43.70.

400 freestyle relay: 1, Madison Edgewood, 3:37.36; 3, DeForest, 3:44.86.

Diving: 1, Nikki Benedict, sr., Monona Grove, 412.90; 5, Trinity McNall, fr., Monona Grove, 360.65.

0
0
0
1
0