High school sports junkies still will be able to find a game or meet to watch in their general area tonight.

However, the majority of tonight's scheduled contests in the area and region have been postponed due to inclement weather that prompted about 100 school districts statewide to call off or delay the start of classes on Friday.

Though only a few events remain unconfirmed as still on, this is the list as of 1:15 p.m. Friday, as gathered from inquiry emails, official conference scheduling websites and official school/staff Twitter feeds.

Rescheduling dates also are listed, as available.


CONFIRMED AS POSTPONEMENTS

FRIDAY, FEB. 9

BOYS BASKETBALL

Badger North Conference

Sauk Prairie at Portage, rescheduled to Thursday, Feb. 15

Beaver Dam at Mount Horeb, rescheduled to Feb. 19

Baraboo at Waunakee, rescheduled to Tuesday, Feb. 20

Badger South Conference

Oregon at Watertown, rescheduled to Monday, Feb. 19

Fort Atkinson at Milton, postponed; no rescheduling date set

Ridge and Valley Conference

North Crawford at Weston, rescheduled to Monday

Wauzeka-Steuben at Ithaca, rescheduled to Feb. 23

Rock Valley Conference

Walworth Big Foot at McFarland, rescheduled to Saturday

Jefferson at East Troy, rescheduled to Monday

Evansville at Whitewater, rescheduled to Tuesday

Brodhead at Edgerton, postponed; no rescheduling date set

Clinton at Beloit Turner, postponed; no rescheduling date set

Southwest Wisconsin Conference

Prairie du Chien at River Valley, rescheduled to Thursday

Non-conference

Johnson Creek at Waterloo, canceled

GIRLS BASKETBALL

Badger North Conference

Portage at Baraboo, rescheduled to Monday

Big Eight Conference

Madison East at Verona, rescheduled to Monday

Beloit Memorial at Janesville Parker, rescheduled to Tuesday

Janesville Craig at Madison Memorial, rescheduled to Tuesday

Capitol North Conference

Poynette at Lodi, rescheduled to Saturday

Lakeside Lutheran at Lake Mills, rescheduled to Monday

Capitol South Conference

Belleville at Waterloo, rescheduled to Tuesday

Wisconsin Heights at New Glarus, rescheduled to Tuesday

Cambridge at Marshall, rescheduled to Wednesday

Six Rivers East Conference

Black Hawk at Albany, rescheduled to Saturday

Barneveld at Argyle, postponed; no rescheduling date set

Southwest Wisconsin Conference

Prairie du Chien at River Valley, rescheduled to Tuesday

Richland Center at Lancaster, postponed; no rescheduling date set

SWAL

Iowa-Grant at Southwestern, postponed; no rescheduling date set

Trailways South Conference

Williams Bay at Orfordville Parkview, rescheduled to Monday

Madison Abundant Life/St. Ambrose at Madison Country Day, rescheduled to Friday, Feb. 16

Non-conference

Beloit Turner at Kenosha Reuther, postponed; no rescheduling date set

BOYS HOCKEY

Badger North Conference

Baraboo at Sauk Prairie, rescheduled to Saturday

Non-conference

Brookfield co-op vs. Madison Memorial at Madison Ice Arena, 8 p.m.

Hartland Arrowhead at Verona, postponed; no rescheduling date set

GIRLS HOCKEY

Non-conference

Fond du Lac/Beaver Dam vs. Hudson at Hudson Sports and Civic Center, 7 p.m.


CONFIRMED AS STILL BEING PLAYED

FRIDAY, FEB. 9

BOYS BASKETBALL

Badger North Conference

Reedsburg at DeForest, 7:15 p.m.

Badger South Conference

Monona Grove at Madison Edgewood, 7:15 p.m.

Stoughton at Monroe, 7:15 p.m.

South Central Conference

Wautoma at Wisconsin Dells, 7 p.m.

Southwest Wisconsin Conference

Dodgeville at Platteville, 6:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Big Eight Conference

Madison West at Sun Prairie, 7:30 p.m.

Middleton at Madison La Follette, 7:30 p.m.

Capitol North Conference

Watertown Luther Prep at Columbus, 7:30 p.m.

South Central Conference

Wisconsin Dells at Wautoma, 7 p.m.

Southwest Wisconsin Conference

Dodgeville at Platteville, 8:15 p.m.

SWAL

Boscobel at Mineral Point, 7:30 p.m.

Trailways South Conference

Johnson Creek at Deerfield, 7:15 p.m.

Trailways West Conference

Cambria-Friesland at Pardeeville, 7:15 p.m.

BOYS HOCKEY

Badger South Conference

Milton/Fort Atkinson vs. McFarland at McFarland Community Ice Arena, 7 p.m.

Non-conference

Brookfield co-op vs. Madison Memorial at Madison Ice Arena, 8 p.m.

Wisconsin Rapids Invitational at South Wood County Recreation Center, 4 p.m. and 8:30 p.m. (Monona Grove, New Richmond, West Salem, Wisconsin Rapids)

GIRLS HOCKEY

Non-conference

Fond du Lac/Beaver Dam vs. Hudson at Hudson Sports and Civic Center, 7 p.m.

Middleton vs. Appleton Xavier co-op at Tri-County Ice Arena, Neenah, 7:30 p.m.

BOYS SWIMMING

WIAA diving sectionals

DIVISION 1

At Middleton (6:15 p.m.): Beloit Memorial, Janesville Craig, Janesville Parker, Madison East, Madison La Follette, Madison Memorial, Madison West, Middleton, Sauk Prairie co-op, Sun Prairie, Verona/Mount Horeb, Waunakee.

At Brookfield East (6 p.m.): Brookfield Central/East, Hartford/Slinger, Hartland Arrowhead, Menomonee Falls co-op, Mequon Homestead, Milwaukee Lutheran co-op, Milwaukee Madison co-op, Watertown, Wauwatosa West/East, Beaver Dam Wayland co-op, West Bend East/West.

DIVISION 2

At Middleton (6:15 p.m.): Baraboo, DeForest, Fort Atkinson, Jefferson/Cambridge, Madison Edgewood, McFarland, Milton, Monona Grove, Oregon, Platteville/Lancaster, Stoughton, Whitewater.